Covering the Land of Lincoln

High School Softball Regionals Set To Open Monday


Published on May 13 2022 1:25 pm

Last Updated on May 13 2022 1:46 pm

Written by Millie Lange

CLASS 1A SOFTBALL

OBLONG REGIONAL

Oblong Grade School

600 W. Main, Oblong, IL Mon., May 16

Game 1 at 4:30 pm: (10) Martinsville at (9) Oblong

Tue., May 17

Game 2 at 4:30pm: (2) Windsor/Stewardson-Strasbourg vs Winner Game 1

Game 3 at 6:30 pm: (3) Hutsonville/Palestine/Oblong vs. (6) Dieterich

Sat., May 21

Game 4 at 11:00 am: Winner Game 2 vs. Winner Game 3

SOUTH CENTRAL REGIONAL

Webster Field

Kinmundy, IL

Mon, May 16

Game 1 at 4:30 pm: (10) St Elmo/Brownstown at (7) Cowden-Herrick/Beecher City

Tue., May 17

Game 2 at 4:30pm: (2) South Central vs Winner Game 1

Wed., May 18

Game 3 at 4:30 pm: (3) Altamont vs. (6) North Clay/Clay City

Fri, May 20

Game 4 at 4:30 pm: Winner Game 2 vs. Winner Game 3

CUMBERLAND REGIONAL

Volunteer Field at Toledo American Legion

Mon, May 16

Game 1 at 4:30 pm: (8) Bethany Okaw Valley at (7) Neoga

Tue., May 17

Game 2 at 4:30 pm: (1) Casey-Westfield vs. Winner Game 1

Wed., May 18

Game 3 at 4:30 pm: (4) Cumberland vs (5) Moweaqua Central A & M

Fri, May 20

Game 4 at 4:30 pm: Winner Game 2 vs. Winner Game 3

WAYNE CITY REGIONAL

Mon, May 16

Game 1 at 4:30 pm: (9) Wayne City at (8) Webber Township (Bluford)

Wed., May 18

Game 2 at 4:30 pm: (1) Edwards County (Albion) vs. Winner Game 1

Game 3 at 6:30 pm: (4) Grayville vs. (5) Red Hill (Bridgeport)

Fri, May 20

Game 4 at 4:30 pm: Winner Game 2 vs. Winner Game 3

CASEY WESTFIELD SECTIONAL

Fairview Park, Casey, IL Tue., May 24

Game 1 at 4:30 pm: Winner Toledo (Cumberland) Regional vs. Winner Farina (South Central) Regional

Game 2 at 6:30 pm: Winner Wayne City Regional vs. Winner Oblong Regional

Fri., May 27

Game 3 at 4:30 pm: Winner Game 1 vs. Winner Game 2

JOHNSTON CITY SUPER-SECTIONAL

JC Athletics Co-plex

Mon, May 30

Game 1 at 11:00 am: Winner Casey (C.-Westfield) Sectional vs. Winner Goreville Sectional

CLASS 1A STATE FINAL TOURNAMENT

Site: Peoria (Louisville Slugger Sports Complex)

Louisville Slugger Sports Complex

Fri Jun 3

Game 1 at 10:00 am: Winner Bloomington (Illinois Wesleyan U.) Super Sectional vs. Winner Springfield (UIS) Super Sectional

Game 2 at 12:30 pm: Winner Johnston City Super Sectional vs. Winner Sterling (HS) Super Sectional

Sat., Jun. 4

Game 3 at 9:00 am: Loser Game 1 vs. Loser Game 2

Game 4 at 11:30 am: Winner Game 1 vs. Winner Game 2

CLASS 2A SOFTBALL ST. JOSEPH-OGDEN REGIONAL

Mon, May 16

Game 1 at 4:30 pm: (11) Fithian Oakwood at (8) Marshall

Tue., May 17

Game 2 at 4:30pm: (1) Effingham St Anthony vs Winner Game 1

Game 3 at 6:30 pm: (3) St. Joseph-Ogden vs. (7) Paris

Sat., May 21

Game 4 at 11:00 am: Winner Game 2 vs. Winner Game 3

TOLONO UNITY REGIONAL

Mon, May 16

Game 1 at 4:30 pm: (9) Sullivan at (6) Arthur-Lovington-Atwood-Hammond

Game 2 at 4:30 pm: (10) Shelbyville at (5) Teutopolis

Tue., May 17

Game 3 at 4:30 pm: (2) Tolono Unity vs. Winner Game 1

Game 4 at 6:00 pm: (4) Westville vs. Winner Game 2

Sat., May 21

Game 5 at 10:00 am: Winner Game 3 vs. Winner Game 4

NORMAL UNIVERSITY REGIONAL

IWU

1601 Franklin Blvd. Bloomington, IL 61701

Mon, May 16

Game 1 at 4:30 pm: (10) Cerro Gordo Co-op at (9) Clinton

Tue., May 17

Game 2 at 4:30 pm: (1) Maroa-Forsyth vs. Winner Game 1

Game 3 at 6:30 pm: (4) Normal University vs. (6) Downs Tri-Valley

Fri, May 20

Game 4 at 4:30 pm: Winner Game 2 vs. Winner Game 3

MONTICELLO REGIONAL

Mon, May 16

Game 1 at 4:30 pm: (8) Bismarck (B.-Henning-Rossville-Alvin) at (7) Pana

Tue., May 17

Game 2 at 4:30 pm: (2) Bloomington (Central Catholic) vs. Winner Game 1

Wed., May 18

Game 3 at 4:30 pm: (3) Warrensburg (W.-Latham) vs. (5) Monticello

Fri, May 20

Game 4 at 4:30 pm: Winner Game 2 vs. Winner Game 3

MAROA FORSYTH SECTIONAL

Forsyth Park

Tue., May 24

Game 1 at 4:30 pm: Winner Normal (University) Regional vs. Winner Tolono (Unity) Regional

Game 2 at 6:30 pm: Winner St. Joseph (SJ-Ogden) Regional vs. Winner Monticello Regional

Sat., May 28

Game 3 at 11:00 am: Winner Game 1 vs. Winner Game 2

DECATUR (MILLIKIN UNIVERSITY) SUPER SECTIONAL

Host: IHSA StaffWorkman Family Softball Field

Mon, May 30

Game 1 at 11:00 am: Winner Athens Sectional vs. Winner Maroa (M.-Forsyth) Sectional

VANDALIA REGIONAL

Denny’s Field

Mon, May 16

Game 1 at 4:30 pm: (10) Hillsboro at (8) Vandalia

Game 2 at 4:30 pm: (11) Litchfield at (5) Greenville

Tue., May 17

Game 3 at 4:30 pm: (2) Newtons vs Winner Game 1

Wed., May 18

Game 4 at 4:30 pm: (3) Staunton vs. Winner Game 2

Fri, May 20

Game 5 at 4:30 pm: Winner Game 3 vs. Winner Game 4

GILLESPIE SECTIONAL

Tue., May 24

Game 1 at 4:30 pm: Winner Salem Regional vs. Winner Breese (Central) Regional

Wed., May 25

Game 2 at 4:30 pm: Winner Alton (Marquette) Regional vs. Winner Vandalia Regional

Fri., May 27

Game 3 at 4:30 pm: Winner Game 1 vs. Winner Game 2

JOHNSTON CITY SUPER-SECTIONAL

JC Athletic Complex Mon, May 30

Game 1 at 11:00 am: Winner Carterville Sectional vs. Winner Gillespie Sectional

CLASS 2A STATE FINAL TOURNAMENT

Site: Peoria (Louisville Slugger Sports Complex)

Louisville Slugger Sports Complex

Fri Jun 3

Game 1 at 3:00 pm: Winner East Peoria (EastSide Centre) Super Sectional vs. Winner Olivet Nazarene University Super Sectional

Game 2 at 5:30 pm: Winner Decatur (Millikin U.) Super Sectional vs. Winner Johnston City Super Sectional

Sat., Jun. 4

Game 3 at 1:00 pm: Loser Game 1 vs. Loser Game 2

Game 4 at 3:30 pm: Winner Game 1 vs. Winner Game 2

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More